O nas

O nas

Spółdzielnia Mieszkaniowa Wołczyn

Dnia 29 czerwca 1988 roku Zebranie Przedstawicieli Członków Spółdzielni Mieszkaniowej „Przyszłość” w Kluczborku, na wniosek delegatów reprezentujących grupę członków zamieszkałych w Wołczynie, podjęło uchwałę o podziale Spółdzielni i wyodrębnienie z niej zasobów mieszkaniowych położonych w Wołczynie, które z dniem 1 lipca 1988 roku stały się podstawą do założenia Spółdzielni Mieszkaniowej w Wołczynie.

W dniu założenia Spółdzielnia Mieszkaniowa w Wołczynie zrzeszała 577 członków, posiadała 11 budynków mieszkalnych z 459 lokalami mieszkalnymi o powierzchni 21 770,83 m2, 6 lokali użytkowych o powierzchni 1 568,20 m2 oraz 6 garaży o powierzchni 111,30 mzlokalizowanych przy ulicach:

  • Słowackiego 1; 3; 5
  •  Dworcowej 24; 26; 28; 30
  • Karola Miarki 4; 6; 10;
  • Opolskiej 16; 18
  • Placu Partyzantów 4

W dniu 6 października 1988 roku Zebranie Przedstawicieli Członków Spółdzielni uchwaliło Statut Spółdzielni, dokonało wyboru 11-osobowej Rady Nadzorczej oraz przyjęło program inwestycyjny na lata 1988 – 1991.

Rada Nadzorcza na pierwszym posiedzeniu wybrała na przewodniczącego Pana Ryszarda Kamińskiego . Powołała także Zarząd Spółdzielni w składzie:

Janusz Kubów – Prezes Zarządu; Mieczysław Kwaśnicki – Z-ca Prezesa Zarządu; Czesław Krupowicz – Członek Zarządu.

Uchwalony i zarejestrowany przez Sąd Rejonowy w Opolu w dniu 25 października 1988 roku Statut Spółdzielni określał, że głównym celem działalności Spółdzielni jest zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych jej członków.

Zarząd rozpoczął proces inwestycyjny polegający na budowie budynków mieszkalnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, który trwał w latach 1988 -1993. Wybudowano w tym okresie 10 budynków mieszkalnych z 338 lokalami mieszkalnymi i 9 lokalami użytkowymi , położonymi przy ul. Osiedle Młodych 1-9 , ul. Namysłowskiej 28-32 i ul. Dworcowej 9.

W 1993 roku proces inwestycyjny w Spółdzielni został przerwany z powodu wprowadzenia niekorzystnych (komercyjnych zamiast preferencyjnych) zasad finansowania budownictwa spółdzielczego, oraz zmiany transformacji społeczno – ustrojowej gospodarki Polski.

Od 1995 roku rozpoczęto w szerokim zakresie prace remontowo – modernizacyjne zasobów mieszkaniowych Spółdzielni, realizując je od najstarszych budynków mieszkalnych. Do końca 2007 roku wykonano kompleksowe docieplenia ścian zewnętrznych budynków wraz z wymianą instalacji wodnych w budynkach położonych przy ul. Słowackiego 1; 3; 5, ul. Dworcowej 24; 26, ul. Karola Miarki 4; 6; 10, ul. Opolskiej 16; 18, Placu Partyzantów 4 i Osiedle Młodych 9 oraz wykonano docieplenia ścian zewnętrznych szczytowych w pozostałych budynkach mieszkalnych. Do finansowania części nakładów wykorzystano dotacje celowe i kredyty termomodernizacyjne. Uchwalony w 2007 roku przez Zebranie Przedstawicieli Członów Spółdzielni harmonogram dokończenia dociepleń ścian zewnętrznych budynków mieszkalnych wraz z wymianą instalacji wodnych został zrealizowany w całości, skutkowało to wymianą instalacji wodnej i wykonaniem dociepleń budynków: Osiedle Młodych od 2 do 8, budynku przy ul. Dworcowej 9 i 28 oraz budynku ul. Namysłowska 28-32. Ponadto dokonano kolorystyki elewacji budynków: ul. Słowackiego 1; 3; 5, ul. Dworcowa 24; 26; ul. Karola Miarki 4; 6; 10.

Od 1999 roku umożliwiono członkom Spółdzielni korzystanie z dopłat do kosztów wymiany okien w zajmowanych lokalach mieszkalnych, do końca 2015 roku stopień dofinansowania wyniósł około 95 % ich stanu.

W 2003 roku dokonano scaleń i podziałów gruntów Spółdzielni oraz podjęto uchwały o wyodrębnieniu poszczególnych nieruchomości z określeniem udziału poszczególnych lokali w nieruchomości wspólnej. Założono księgi wieczyste dla wszystkich nieruchomości i dokonano w nich wymaganych zapisów.

W 2004 roku przekazano wyodrębnioną wcześniej część dróg wewnętrznych na Osiedlu Młodych Gminie Wołczyn o powierzchni 0,53 ha, co odciążyło Spółdzielnię od ponoszenia kosztów związanych z ich utrzymaniem.

W 2004 roku Spółdzielnia nabyła od Gminy Wołczyn na własność działki gruntów o powierzchni 4,7 ha, na których wybudowano budynki mieszkalne – z 96 % bonifikatą przy ich zakupie.

W ostatnich kilkunastu latach wykonano także wiele innych koniecznych napraw i remontów, które przyczyniły się do polepszenia stanu technicznego zasobów mieszkaniowych Spółdzielni i poprawy warunków życia jej członków. Prowadzenie racjonalnych i oszczędnych czynności w prowadzeniu działalności Spółdzielni, przyczyniło się do ustabilizowania jej sytuacji finansowej, przy stosunkowo niskich i rzadko podwyższanych stawkach opłat eksploatacyjnych za zajmowane lokale.

Czynności przenoszenia posiadanych praw do lokali mieszkalnych ze spółdzielczych lokatorskich i spółdzielczych własnościowych na odrębną własność, jest realizowany od 2006 roku na bieżąco i nie napotkał żadnych przeszkód formalno – prawnych.

Spółdzielnia zarządza:

0 +

lokalami mieszkalnymi

0 +

lokalami użytkowymi

0 +

garażami